CEKET... ŞIKLIĞIN KALESİ

  •  4.01.2021
  •  Admin

Ceket seçerken nelere dikkat etmeli?

İyi bir ceket, vücudunuza iyi oturan, içinda rahat ettiğiniz cekettir. Ceket vücudunuzu sıkmamalı, belinizde ve karın bölgenizde çok hafifçe bir bolluk yapmalıdır. Bunu anlayabilmek için ceketinizin düğmelerini ilikledikten sonra elinizi bir yumruk gibi yaparak ceket ile vücudunuz arasında gezdirin. Eliniz belli bir rahatlıkla hareket ediyorsa, ceket vücudunuza oturmuş demektir. Ama bu rahat olma durumunu fazla abartmayın.

Ayrıca, kolunuzu hareket ettirdiğinizde kumaşta herhangi bir kasma ve büzülmenin de olup olmadığını test etmelisiniz. Vatkalar nebüyük ne de küçük olmalı, omuzlarınızı sarmalıdır. Ceket boyu ise fazla uzun olmamalıdır. Bacak boyunuzu kısa gösterebileceğini tekrar hatılatmakta yarar var. Bunun için iki yana kollarınızı sarkıttığınızda ve içeri doğru einizi büktüğünüzde ceketinizin etek uçları auçlarınızın içine denk gelmelidir. Eğer böyle ise ceketin boyu size göredir.

İyi bir cekete sahip olmak için kumaşın kaliteli ve dikişin profesyonel bir terzi tarafından yaıplımş olması gerekmektedir.

Ceketinizin kol boyu da çok önemlidir. Kol boyunuz daima bilek hizanızda olmalıdır. Ceket kol boyu gömleğinizin kol boyunu geçmemelidir. Eğer geçerse çok uzun demektir. Normal olan ve şık görüntü veren kol uzunluğu, yaklaşık olarak bir iki santim kadar gömlek manşetinin ceketin içinden çıkarak görünmesidir.

Bir önemli noktayı daha hatırlatmak gerekir ise o da, ceketin düğmeleri ve astarının kaliteli bir malzemeden yapılmış olmasıdır. Bir ceket son aşamada astarıyla ,o astarın ceket ile yapmış oludğu birliktelikle kendisini gösterir. Düğmeler ise şıklığı bütünleyen detaylardır.

Ceket nasıl olmalı?

Ne giyersek giyelim, her zaman biraz daha genç ve dinamik bir tarz sergilemek istemiyor muyuz? Sanırım herkes aynı fikirde olacaktır. O zaman eğer ceketinizi de vücut ölçülerinizin izin verdiği miktarda bele hafif oturan bir sitilde seçerseniz, bu sözünü ettiğimiz dinamik görüntüyü ilk etapta biraz yakalamış olursunuz. Kiloluysanız tek düğmeli ceketleri pek tercih etmemeye çalışın. İki düğmeli takımlar ise görüntüyü zayfılatarak gömlek ile kravat ıöne çıkarır. Kısa boyluysanız üç düğmeli ceketler sizi daha uzun gösterecektir.

Bir ceketin düğme sayısına bakarak o ceketin spor mu klasik mi olup olmadığına kabacak karar verebiliriz. Bugün rağbet edilen üç düğmeli ceketler 90'lı yıllarda belli bir ivme kazanarak günümüz modası içinde etkin bir rol üstelndi. ÖYle ki, tek ve çift düğmeli ceketler moda tasarımcılarının gözdesi oldu. Ancak üç düğmeli kullanırken sadece ortadaki düğmeyi ilikleyerek kullanırsanız daha spor bir görüntü elde edeblirsiniz. Tercihinizi bedeninizin ölçülerini göz önünde bulundurarak ve günümüz eğilimlerini de düşünerek yapmanızda yarar vardır.

Düz Ceket

Düz kesim ceketlerin bir dgümelisinden dört düğmelisine kadar olan mevcuttur. Zaman zaman çeşitli moda akımlarına bağlı olarak düğme sayılarında değişiklikler yapılsa da en çok kullanılanı iki ya da 3 düğmeli olan ceketlerdir.

Kruvaze Ceket

Düz ceketlerde bilindiği gibi sağ ve sol yandan gelen etekler, karşılıklı olarak eşit miktarda beden bortasında bulunarak iliklenir. Ancak kruvaze ceketlerde her iki yan, daha geniştir ve birbiri üzerine örtülerek kapanır.

Blazer Ceket

Yarı spor ve biceket olan blazer ceket, İngiliz tarzı giyimin bir klasiğidir. Genel olarak lacivert renkte olan ve giri bir pantolon ile giyilen blazer ceketler, altın rengi düğmeleri, bir aidiyetlik hissi yaratan amblemleri ile oldukça şık ve gsterişlidirler. Giyen kişiye farklı bir imaj katar. ASaletin temsilcisidir adeta.

Yırtmaçlı Ceketler

Ceketleri arka sırt ve etek kısmında bakarak da sınıflandırabiliriz. Eğer yırtmaçsız ceketleri bun sınıflandırmanın dışında tutarsak karşımıza iki tip ceket çıkmaktadır; 1 - Tek yırtmaçlı ceketler 2- Çift yırtmaçlı ceketler

En rahat kullanım için tercih edebileceğiniz ceketler, ortadan tek yırtmaçlıdır. Tabii arkadan yırtmaçlı ceketleri daha önce de sözünü ettiğimiz gibi kalçaları dışarı çıkık erkeklerin kullanmasında fayda vardır. Ancak düzgün bir kaçaya sahip iseniz üzerinizde oldukça şık duracaktır. İdeal yıtmaç boyunu yan ceplerin üst sınırını takip ederek bulabilirsiniz. Aksi takdirde yırtmaçlar boyunuzu kısa gösterecek ve çirkin bir görüntü oluşturacaktır.